Upskilling & Reskilling

...όπως θα έπρεπε να είναι.

Όλα όσα θέλεις να ξέρεις για μια καριέρα στο data analysis

Όλο και περισσότερες εταιρείες βασίζονται σε δεδομένα για τη λήψη αποφάσεων και δεδομένα που συλλέγονται από προγράμματα και τεχνολογία. Η τεχνητή νοημοσύνη και η μηχανική μάθηση χρησιμοποιούνται για τη συλλογή, την ταξινόμηση και την παρουσίαση δεδομένων.

Τι χρειάζεται λοιπόν για να ευδοκιμήσεις σε αυτόν τον αναπτυσσόμενο κλάδο; Πώς μπορείς να ξέρεις πραγματικά αν είναι η σωστή καριέρα για σένα; Υπάρχουν ορισμένες βασικές ερωτήσεις που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου.

Σε αυτή το άρθρο, θα σε βοηθήσουμε να καταλάβεις αν μια καριέρα ως data analyst ευθυγραμμίζεται με τους δικούς σου επαγγελματικούς στόχους..

Περιεχόμενα

Ποιός είναι ο ρόλος ενός αναλυτή δεδομένων (Data analyst);

Με λίγα λόγια, οι αναλυτές δεδομένων αναλύουν ακατέργαστα δεδομένα προκειμένου να αντλήσουν σημαντικές πληροφορίες. Στη συνέχεια μετατρέπουν αυτές τις πληροφορίες σε εφαρμόσιμες συστάσεις, επιτρέποντας στην εταιρεία για την οποία εργάζονται να λαμβάνει πιο έξυπνες επιχειρηματικές αποφάσεις.

Η ζήτηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος είναι μεγάλη επειδή η προσφορά ανθρώπων που μπορούν να κάνουν καλά αυτή τη δουλειά είναι περιορισμένη.

Οι θέσεις εργασίας αναλυτών δεδομένων μπορούν να βρεθούν σε ένα ευρύ φάσμα εταιρειών και κλάδων. Ορισμένες κορυφαίες θέσεις εργασίας στην ανάλυση δεδομένων περιλαμβάνουν τη χρήση δεδομένων για τη λήψη επενδυτικών αποφάσεων, τη στόχευση πελατών, την αξιολόγηση κινδύνων ή τη λήψη αποφάσεων σχετικά με την κατανομή κεφαλαίων.

data analyst

Πού εργάζονται οι αναλυτές δεδομένων;

Οι αναλυτές δεδομένων εργάζονται σε μεγάλες επενδυτικές τράπεζες. Εργάζονται επίσης στον κλάδο της υγειονομικής περίθαλψης, του μάρκετινγκ και του λιανικού εμπορίου. Σε γενικές γραμμές, οι αναλυτές δεδομένων βρίσκονται παντού.

Μπορείς επίσης να τους βρείς σχεδόν σε κάθε κλάδο-μεγάλες ασφαλιστικές εταιρείες, πιστωτικά γραφεία, εταιρείες τεχνολογίας, τράπεζες και κατασκευαστές.

Εταιρείες τεχνολογίας, όπως η Meta και η Google, αναλύουν μεγάλα δεδομένα σε ιλιγγιώδη βαθμό. Για να το επιτύχουν αυτό, απασχολούν πολλούς από τους κορυφαίους αναλυτές δεδομένων για διάφορους σκοπούς, συμπεριλαμβανομένης της διαφήμισης, της εσωτερικής ανάλυσης και μιας μεγάλης ανάλυσης χρηστών.

Μερικές απο την αρμοδιότητες του Data analyst είναι:

  • Ως αναλυτής δεδομένων συνεργάζεσαι με βασικούς επιχειρηματικούς φορείς για τον εντοπισμό συγκεκριμένων επιχειρηματικών προκλήσεων που πρέπει να επιλυθούν.
  • Συλλέγεις και οργανώνεις ακατέργαστα δεδομένα από εσωτερικές πηγές (όπως βάσεις δεδομένων CRM) και, όπου είναι απαραίτητο, από εξωτερικές ανοιχτές πηγές δεδομένων.
  • Αναλύεις μεγάλα σύνολα δεδομένων χρησιμοποιώντας την καταλληλότερη τεχνική.
  • Ερμηνεύεις τα αποτελέσματα σου, τα μετατρέπεις σε οπτικοποιήσεις (όπως γραφήματα και διαγράμματα), τα μοιράζεσαι με τους βασικούς ενδιαφερόμενους και συμβουλεύεις σχετικά με τις στρατηγικές και τις δράσεις για το μέλλον.

Ο ρόλος του αναλυτή δεδομένων βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στη στατιστική ανάλυση, την επίλυση προβλημάτων και την επικοινωνία.

data analysis tools

Δεξιότητες

Συνολικά, οι αναλυτές δεδομένων διαθέτουν συνήθως ένα δυναμικό σύνολο δεξιοτήτων. Είναι καλοί στο να εργάζονται με αριθμούς και λεπτομέρειες. Έχουν επίσης αυτοπεποίθηση και οργάνωση στη διαχείριση πολλαπλών εργασιών, προγραμμάτων δεδομένων και ροών δεδομένων.

Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσεις ότι υπάρχουν πολλές πιθανές διαδρομές στον τομέα. Σχεδόν κάθε επάγγελμα που μπορεί να φανταστεί κανείς θα σε εφοδιάσει με δεξιότητες που σχετίζονται με την ανάλυση δεδομένων, είτε πρόκειται για μάρκετινγκ, εξυπηρέτηση πελατών, πληροφορική, ανθρώπινο δυναμικό κ.α.

Σε οποιονδήποτε κλάδο ως αναλυτής δεδομένων θα χρειαστεί να εφαρμόζεις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, να διαχειρίζεσαι βάσεις δεδομένων, να εξοικειώνεσαι με επιχειρηματικές λειτουργίες ή να βελτιώνεις τις επικοινωνιακές σου δεξιότητες.

Πλεονεκτήματα
  • Υψηλή ζήτηση

Επειδή ακριβώς η ανάγκη για βελτιστοποίηση πρακτικών και στρατηγικών στις επιχειρήσεις είναι μεγάλη, οι αναλυτές δεδομένων έχουν υψηλή ζήτηση σε πολλούς τομείς, προσφέροντας τους με αυτόν τον τρόπο ευκαιρίες απασχόλησης και ανάπτυξης.

  • Ευκαιρίες εξέλιξης

Ένα αρκετά σημαντικό θετικό είναι η τεχνολογική πρόοδος, που προσφέρει στους αναλυτές δεδομένων συνεχείς ευκαιρίες για εκμάθηση και ανάπτυξη νέων δεξιοτήτων και εργαλείων για την διευκόλυνση της εξαγωγής απαραίτητων δεδομένων.

  • Δημιουργική διαδικασία

Η δουλειά των αναλυτών δεδομένων μπορεί να απαιτεί δημιουργική σκέψη για να εξάγουν συμπεράσματα από τα δεδομένα και να προτείνουν λύσεις ή βελτιώσεις σε πρακτικές, απαραίτητες για την επίτευξη των στόχων μια εταιρείας ή οργανισμού.

Μειονεκτήματα
  • Αντιμετώπιση τεχνικών προκλήσεων

Σε ορισμένες περιπτώσεις, η ανάλυση δεδομένων μπορεί να προκαλέσει τεχνικές δυσκολίες που απαιτούν επιμονή και αφοσίωση για την επίλυση επιχειρηματικών ζητημάτων. Γι’ αυτό πρέπει να είναι έτοιμοι για την άμεση αντιμετώπιση τους ώστε να συνεχίσουν κανονικά την διαδικασία της ανάλυσης δεδομένων.

  • Ανταγωνιστική αγορά εργασίας

Λόγω της υψηλής ζήτησης, η αγορά εργασίας για τους αναλυτές δεδομένων μπορεί να είναι αρκετά ανταγωνιστική, απαιτώντας προσόντα και εμπειρία. Γεγονός που μπορεί να λειτουργήσει και θετικά καθώς θα πρέπει η ενημέρωση νέων τεχνολογιών και στρατηγικών να πραγματοποιείται συστηματικά. Με αυτόν τον τρόπο, συλλέγεις γνώσεις και για νέα εργαλεία.

data analysis

Συμπέρασμα

Τα δεδομένα βρίσκονται παντού και υπάρχουν ευκαιρίες για αναλυτές δεδομένων σε μια τεράστια ποικιλία βιομηχανιών και οργανισμών.

Η ταχεία πρόοδος στον τομέα της τεχνολογίας και των αναλυτικών εργαλείων δίνει τη δυνατότητα για συνεχή εξέλιξη. Ένας αναλυτής δεδομένων αντιμετωπίζει συχνά προβλήματα και προκλήσεις, καθιστώντας την δουλειά δυναμική και ενδιαφέρουσα. Η ικανότητα να αντιμετωπίζεις προβλήματα και να βρίσκεις λύσεις μέσω της ανάλυσης δεδομένων αποτελεί σημαντικό μέρος της καθημερινής ρουτίνας.

Επιπροσθέτως, η εργασία ως αναλυτής δεδομένων επιτρέπει τη δημιουργία πρακτικών λύσεων βασισμένων στα δεδομένα. Αυτό συνεπάγεται πως συμβάλλεις στη λήψη αποφάσεων με βάση τα δεδομένα, βελτιώνοντας την αποδοτικότητα και την αποτελεσματικότητα των επιχειρήσεων.

Η επιλογή μιας καριέρας ως αναλυτής δεδομένων φαίνεται να προσφέρει πληθώρα ευκαιριών για ανάπτυξη, δημιουργικότητα και επίλυση προβλημάτων, κάνοντας την μια πολύ ελκυστική επιλογή για πολλούς επαγγελματίες.